Kurz psychospirituální péče o seniory v sociálních službách

Akreditovaný vzdělávací program MPSV udělena akreditace č. A2022/1078-SP/PC/PP 

  • Kurzy jsou určeny pro pracovníky domovů seniorů a jiných sociálních zařízení.
  • Kurzy se konají většinou v místě výkonu zaměstnání účastníků kurzů

Anotace: 

Stáří je důležitá životní fáze, která není snadná. Její zvládnutí má vliv na osobnost člověka, na kvalitu života a na kvalitu umírání. Stáří sebou nese mnoho úskalí, zdravotních potíží. Otevírají se v člověku jeho životní témata, nevyřešení vztahy, situace a další. Každý jsme individuální a tak každý prožíváme stáří a vše co sebou nese jinak. Vše má vliv na psychiku člověka o to, více když nastane situace, že se musí spolehnout na systém a na pomoc cizích lidí. Účastníci budou seznámeni s tím, co se skrývá za prožíváním seniorů z psychoterapeutického hlediska, jaké mají psycho-spirituální potřeby. Porozumí tomu, jak rozumět jednání seniorům v různých situacích, kteří využívají ambulantní, terénní, pobytové služby. Seznámí se s tím, jak probíhá psycho-spirituální péče a jaký je její význam. Porozumí tomu, jak rozpoznat klienta, který potřebuje ,,psycho" pomoc a kdy nabídnout duchovní doprovázení. Jak na takové klienty reagovat. 

Co se naučíte: 

Účastník kurzu: 

  • bude rozumět tomu, jak rozpoznat seniora, který potřebuje ,,psycho" pomoc nebo duchovní doprovázení a jak je nabídnout 
  • bude seznámen s tím, jak se projevují senioři v určitých situacích a proč, jak řešit konfliktní situace a rozpoznat vysílané signály 
  • bude seznámen s tím, jak s takovými klienty komunikovat a jak ošetřit sám sebe 

Obsah: 

  • Co je stáří, fáze, jak se projevuje, jaká jsou jeho úskalí. 
  • Modelové situace, co se skrývá za jednáním seniorů - domácí vs. institucionální prostředí, signály, pasti-možné konfliktní situace. Průběh psycho-spirituální pomoci.
  • Typy projevů klientů, příklady různých situací z praxe a jejich řešení. Signály směřující k potřebě psycho pomoci. Jak takovou pomoc nabídnout. Význam psycho pomoci. 
  • Co je spiritualita, spiritualita seniorů, jak se projevuje spirituální potřeba, jaké jsou možnosti její saturace. 
  • Jak probíhá duchovní doprovázení, kdo ho poskytuje, jeho význam, zásady, přístupy, kdy a jak ho nabídnout. 

Délka: 8 vyučovacích hodin, od 9,00 do 15,00 hod. 

Počet účastníků: max 25 osob

Cena: 13 000,- Kč 

Zaujal vás náš kurz, máte doplňující dotazy, nebo chcete rovnou objednat?

Napište nám nebo zavolajte 

telefon: +420 777 595 554

V čase: 10:00-15:00.